Style

A TESTEN VISELT MÁSODIK BŐR

Az ing korunk férfiemberének nélkülözhetetlen darabja.

Sokan a jó minőségű öltönyhöz és kiváló lábbelihez is gyengén kivitelezett, elnagyolt gallér megmunkálású és nem egyszer helytelen méretezésű inget viselnek. Az öltözet összképét a helyesen szabott, jó gallérmagasságú, a zakó ujja alól a megkívánt mértékben kivillanó kézelős ing teszi teljessé és tökéletessé. Akkor jó az ingünk, ha nem vesszük észre, hogy viseljük, azaz nem bő vagy nem túl szűk, a váll szabása a testünk arányait követi, a gallérja tökéletes méretű, és az ujjai a csuklót tökéletes pontban metszik. A helyes méretű ing a mindennapjainkat széppé teheti, a rossz méretű, bő vagy feszülő, helytelen arányú darabok viszont kellemetlen érzést és rossz komfortérzetet okoznak.

A TÖKÉLETES KONFEKCIÓINGHEZ SZERENCSE KELL

A legtöbben előre gyártott és igen különböző minőségű ingeket viselnek. Ezek az ingek egy előre lemodellezett szabvány szerint készülnek, fő méretüket a nyakkör centiméterben és inchben (42-es ing 16 ½ inch) megadott körmérete jelenti, ehhez kapcsolódik az átlagolt testhossz, a testbőség és az ujjak hossza. Az angol és amerikai konfekcióingek az ujj hosszát külön jelzik, erre a méret után található 32, 33 vagy 34 inches jelzés utalhat.

Az ingek nem csak szabásukban, hanem kidolgozásukban is igen különbözőek lehetnek. A szokványos tömegingek és tucat „divatingek” mellett az angol tradicionális Jermyn Street márkák és az olasz manufaktúrák különböző finomságban kidolgozott termékeket kínálnak. Ezek egy része gépi varrású, de részleteiben finoman, kézi aprólékossággal kidolgozott.
A konfekcióingek egyre tökéletesebbek, de a testméret eltéréseit nem tudják követni. Aki magasabb vagy testesebb, mint az átlag, vagy éppen szélesebb nyakú, annak szinte lehetetlen olyan előre gyártott inget találnia, amely jó közérzetet és megfelelő kényelmet biztosít.

ÚT A KÉZMŰVES INGEKHEZ

Az ingkészíttetéshez két úton jut el az ember: az egyik utat a kényszer, a másikat a műélvezet diktálja. Az a vágy, hogy egyedi, tökéletesen illeszkedő és finoman kidolgozott darabot viselhessünk a testünkön. A klasszikus úriember ruhatárának hosszú időn át nélkülözhetetlen darabjai voltak a kézi öltönyök és az egyedi sámfára készült lábbelik mellett a méretre varrott, egyedi igények szerint, kézzel elkészített monogramos pamutingek. A két világháború között még Budapesten is számos tökéletes minőségeű inget készítő apró cég létezett, ezek sajnos az utóbbi évtizedekben lassan eltűntek, ez a polgári hagyomány is a „dicső” rendszer áldozatává vált.Ma a világ nyugati felén szinte minden városban találhatunk helyi, megbízható minőséget kínáló apró ing-manufaktúrákat. Ezek legtöbbje klasszikus alapanyagokat tart a kínálatában és igyekszik a hagyományos ízlést kiszolgálni. Ausztriától Párizson át New Yorkig az igényes öltözködés alfáját jelentik a méretre készített darabok. A lényeg nem csak a méretre tökéletesen illeszkedő szabás, hanem a kivitelezés precizitása és az egyedi igények megvalósítása is.

KÉT ISKOLA: LONDON ÉS NÁPOLY

A legnevesebb inggyártó cégek London Jermyn Streetjén és Nápolyban találhatók. Mint a stílusos férfiöltözködés legtöbb területén, itt is két iskola, két látásmód, két egymástól jelentősen eltérő filozófia él egymás mellett.A hagyományos értékeket konzervatív módon megélő brit és a mediterrán felszabadultságot a tökéletes kézi munkával ötvöző dél-olasz. Az angol méretes ingek szigorúbb, fegyelmezettebb vonalakat követnek, míg a nápolyi példányok a puhaságra és könnyedségre törekszenek. A hagyományos angol iskola szabászai a klasszikus keményen kidolgozott gallér- és mandzsettakidolgozás hívei, a nápolyi márkák viszont a puha gallér- és könnyed mandzsettakidolgozásban hisznek.A szigetországi „understatement” felfogás a kézi megmunkálásra utaló öltéseket elrejti, míg az olasz felfogás éppen ezekre helyezi a hangsúlyt. Az olasz kézi ingek kidolgozása látványosabb és feltűnőbb, az angol kézi ingek nem a manuális megmunkálásra, hanem a tökéletes méretezésre helyezik a hangsúlyt.

A KÉZI ING EGYÉNI IGÉNYEK ALAPJÁN KÉSZÜL


Az egyedi elkészítésű ing nem csak a testre igazított formája, és ezáltal tökéletes viselési komfortja miatt különleges, a megrendelő ilyen esetben a különféle gallérszabásokat, kézelő verziókat, ingtest-kidolgozásokat és -alapanyagokat saját elképzelése és igénye szerint illesztheti össze. A kész ingek „konfekcionált” előrendeltségével szemben a méretes ing rendelésekor az ízlésünknek, öltözködési szokásainknak és fantáziánknak megfelelően összeállított inget álmodhatunk magunknak. Az ilyen darabok egyszeriek és individuálisak.

Hátraívelt cápagallér, Klasszikus cápagallér, Kent gallér, Teb (átkapcsolt) gallér

KÉZI VARRÁS, RUGALMASABB ING

A kézi ingek nem minden varrása készül kézzel, az ujjak összevarrása és a test oldalainak rögzítése csak nagyon kivételes esetekben készül hagyományos módon. Az ujjak és a mandzsetta illesztése, a gallérok felvarrása és a gombok rögzítése minden esetben aprólékos kézi öltésekkel kerül a helyére. Ezeknek a pontoknak jelentőségük van a ruhadarab kényelme és presztízse szempontjából. A gépi varrással szemben a kézi megmunkálás lazább, „levegősebb”, az öltések nem olyan erősek, mint a gépi esetében. Ezáltal az egymáshoz rögzített anyagdarabok rugalmasan el tudnak mozdulni, a kész darab nem lesz merev, kartonszerű.

KÜLÖNBÖZŐ MÉRETVÉTELI TECHNIKÁK


Megrendelésekor két méretvételi metódus ismert. Az angol verzió, hasonlóan a megbeszélés szerint készülő „bespoke” öltönyökhöz, a testen vesz méretet, és az ing minden fontos részletét inchben határozza meg. Ez alapján készül el a testforma, amire az ujjakat és a gallért illesztik. Az olasz iskola előre elkészített minta ingekkel dolgozik, és a megrendelő testi adottságainak legjobban megfelelő darab méreteit igazítja úgy, hogy a végeredmény tökéletes legyen.Az ing testének megrendelésekor különösen fontos, hogy szabad mozgást biztosítson a kiszabott darab, ezért a szűk érzést érdemes testvonalat követő, de nem arra rászorított szabással, magasra ívelt hónaljkörrel és szűkebbre szabott ujjakkal elérni. A mandzsettákat rendelhetjük különböző bőségűekre, annak függvényében, hogy melyik kezünkön viseljük az óránkat. A gallér magasságát a nyak- és fejformánkhoz illesszük, az alacsonyabb gallérok kényelmesebbek, visszafogottabb megjelenést adnak, mint a szélesre szabott magasabb gallérok.

 

Tanácsok

Rendelt ing esetében is kövessük a kényelmi szempontokat:
GALLÉR – A begombolt gallérszárak és a nyakunk között férjen el egy ujjunk.
MELLRÉSZ – Különösen fontos az ing mellrészének bősége, szűk ing esetén is legyen elég bőség itt, ellenkező esetben az inggombok mozgás közben megfeszülnek.
UJJHOSSZ – Az ing ujja gombos és mandzsettás verzióban ne legyen ugyanaz, a gombolt kézelős ingeknél fél centiméterrel legyenek hosszabbak a dupla – francia – kézelősök.
BŐSÉG – Az ing bőségét a testünk adottságaihoz és az általunk viselt konfekció vonalvezetéséhez igazítsuk.
BŐSÉGRÁNC – Soha ne rendeljünk lapockavonalban bőségráncos, de derékban szűkített inget.
AZ INGTEST HOSSZA – Az ing teste mindig legyen elég hosszú, a rövidre szabott ing könnyen kicsúszhat a nadrágból.

A KÉZI ING JELE: A MONOGRAM

A monogram a méretre készített ing egyik olyan stílusos kiegészítője, amit érdemes viselni, de mindig úgy, hogy megjelenésünk ezáltal visszafogott és stílusos legyen. A monogram kerülhet az ing bal oldalának szív alatti vonalára, valamint a jobb kézelőre. Stílusosan csak az egyik vagy másik verzió viselhető, a megrendelő kívánságára természetesen a cégek több monogramot is elhelyeznek, de ezek együttes viselése klasszikus körökben mosolygásra adhat okot.

NYAKKENDŐ IS KÉSZÜLHET MÉRETRE

A méretes ingek mellett számos cég kínál ügyfeleinek méretre készített egyedi nyakkendőket is, ezek a példányok a viselő testi adottságait figyelembe véve kerülnek egyedi módon kiszabásra.Ilyen esetben a nyakkendő szélessége, formája, és ami a legfontosabb, hossza is méretre rendelhető. A magas, alacsony és jelentős hasbőséggel rendelkező gentlemaneknek az ilyen nyakkendők biztosíthatják a tökéletes ing és öltöny mellett a teljes harmóniát.

EXPERT ADVICE
cégvezetők

Azt javasoljuk a férfiaknak, hogy tavaszra válasszanak kevert anyagú, selyem és pamut összetételű inget, vagy egy egyszerű és könnyed, tiszta selyem darabot, ez utóbbi jobban tűri a vasalást. A legdivatosabb szín most a fehér, kiegészülve a világos pasztellszínekkel. Az ing minden esetben hosszú ujjú, ha olyan az alkalom, akkor az ujjakat felhajthatjuk. Soha ne válasszunk rövid ujjú inget -nem is divatos-!

ROVAT CIKKEI
Egy bűncselekmény margójára.
Május 24-én átadták a Petőfi Sándor utcai Óraszalont.
A Zenith óramanufaktúra új modelljeit, az Orex mutatta be Budapesten.
Kézzel készített lábbelik, melyek művészi szintre emelték a cipőkészítést.
Férfimagazin kategóriában díjazták a Generál Média exkluzív kiadványát.
Hirdetés
Az Agárdi Pálinkafőzde séfje
POLL
Mi teszi a gentlemant?
IMPRESSZUM médiaajánlat adatkezelési szabályzat
Copyright ® 2010-2013 gentleman.hu v3.4 Generál Média Publishing Kft. Minden jog fenntartva!